Przejdź do treści

Wielki Piątek ’ 2021

Wielki Piątek to dzień pamiątki śmierci Chrystusa i od najdawniejszych czasów dzień postu i wstrzemięźliwości. Dzień bez Mszy Świętej.

Na liturgię wielkopiątkową składają się: liturgia słowa, Adoracja Krzyża i Komunia św.

Tegorocznej Liturgii przewodniczył ks. Sebastian Sobkowiak MSF, który w otoczeniu kapłanów, diakona i asysty udał się do ołtarza, i leżąc krzyżem modlił się na wzór Jezusa modlącego się przed męką w Ogrójcu.

W liturgii słowa naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana, która została uroczyście odśpiewana przez kapłanów. Po homilii wygłoszonej przez ks. Ireneusza Drawca MSF nastąpiła uroczysta modlitwa powszechna, do której, jak rok temu, zostało dołączone wezwanie za udręczonych w czasie epidemii. Punktem szczytowym całej liturgii była adoracja Krzyża i wspólna Komunia św.

Krzyż, któremu w tym dniu oddajemy szczególną cześć został umieszczony centralnie przed ołtarzem, by każdy mógł Go adorować. Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie, eucharystyczne Ciało Chrystusa, które na zawsze pozostanie gwarancją naszego zmartwychwstania, a tym samym naszego wyzwolenia z niewoli grzechu i śmierci, zostało uroczyście przeniesione do adoracji do tzw. Grobu Pańskiego. Aż do północy do kościoła przychodzili wierni, by pokłonić się przed Krzyżem i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

(fot. Dariusz S., Jacek G., Roman P.)