Przejdź do treści

INFORMACJA W SPRAWIE INTENCJI MSZALNYCH

Msze Święte można ofiarować w intencji żywych (np. o Boże błogosławieństwo z okazji imienin, urodzin, rocznicy, prośba o jakąś łaskę) i zmarłych. Szczególną formą modlitwy za zmarłych są tzw. msze gregoriańskie, czyli 30. następujących po sobie Mszy Świętych sprawowanych przez kolejne dni. Można je ofiarować tylko za jednego zmarłego.

Cieszy nas fakt, że jest tak dużo intencji za zmarłych, zamawianych szczególnie po pogrzebie. Ale z drugiej strony, nie mamy możliwości odprawienia ich wszystkich w naszym kościele parafialnym. W tej chwili na wolny termin trzeba oczekiwać kilka miesięcy. Stąd decyzja, że tylko część intencji zamawianych z racji pogrzebu jest odprawionych w parafii, a pozostałe w pierwszym wolnym terminie, tzn. bez podania daty i miejsca sprawowania Mszy Świętej, by w ten sposób nie blokować kalendarza z intencjami odprawianymi w naszym kościele.

Większość Mszy za zmarłych jest zamawiana z dopiskiem, kto jest ofiarodawcą intencji. Czy rzeczywiście prosząc o taki dopisek, nie myślimy bardziej o sobie niż o osobie, w intencji której zamawiamy Mszę św.? Unikając takiego zapisu, być może częściej przyjdziemy na Eucharystię ofiarowaną za bliską nam osobę bez wzglądu na to, kto ją zamówił.

Intencje za zmarłych przyjmujemy bez podawania informacji o ofiarodawcy. Dotyczy to zarówno Mszy Świętych zamawianych po pogrzebie jak i w kancelarii parafialnej.

Duszpasterze