Przejdź do treści

Triduum Paschalne ’ 2022

Po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią (od 1 kwietnia br. zostały zniesione limity osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w kościołach) mogliśmy uczestniczyć we wszystkich liturgiach Wielkiego Tygodnia, a przede wszystkim w Triduum Paschalnym. Przypomnijmy, że w 2020 roku kościół był zamknięty na czas sprawowania liturgii, a wierni mogli uczestniczyć łącząc się duchowo przez transmisję internetową lub telewizyjną. Rok temu tylko niewielka liczba wiernych (w naszym kościele 70 osób) mogła uczestniczyć w liturgii.

Obchody Triduum Sacrum rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek a kończą nieszporami Niedzieli Wielkanocy Zmartwychwstania Pańskiego.

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. dr hab. Waldemar Pałęcki MSF profesor KUL, a kazanie wygłosił ks. Proboszcz Grzegorz Kałdowski MSF. Adoracja najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia trwała do godz. 22.00

W Wieki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej, ale wierni mogą przystąpić do stołu Pańskiego w czasie wieczornej Liturgii Męki Pańskiej. Do uroczystej modlitwy powszechnej zostało dołączone wezwanie o upragniony pokój dla Ukrainy. Liturgii przewodniczył ks. Stanislau Adamovich MSF. Adoracja Krzyża (przez przyklęknięcie lub pokłon) i czuwanie przy Grobie Pańskim trwało do godz. 24.00.

W Wielką Sobotę, która jest także dniem ciszy, nie sprawuje się Mszy Świętej. Wieczorna liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się po zmroku, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tej uroczystej, o bogatej w treści i znaki Liturgii przewodniczył ks. Łukasz Biełusz MSF.

Radość poranka Zmartwychwstania została oznajmiona biciem dzwonów i procesją rezurekcyjną, która trzykrotnie okrążyła kościół. Porannej Mszy Świętej przewodniczył. ks. Ireneusz Drawc MSF, a słowo Boże wygłosił ks. Stefan Amielawski MSF.

Zdjęcia z Triduum Sacrum w GALERII