Przejdź do treści
Dzieci komunijne na Świętym Krzyżu

Dziękczynienie za I Komunię Świętą – 11 czerwca br.

Na przełomie maja i czerwca w różnych parafiach organizowana jest dziękczynna pielgrzymka dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. Głównym celem jest dziecięce dziękczynienie za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Także i w naszej parafii w tym roku zorganizowana została pielgrzymka do Bazyliki mniejszej pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego położonego w pięknych Górach Świętokrzyskich, w samych ich sercu, na Łysej Górze. Opiekunami tego Sanktuarium są Misjonarze Oblaci. Wielkim wydarzeniem dla wszystkich było odprawienie Eucharystii w Sanktuarium, poznanie historii, zwiedzanie klasztoru i krypty, gdzie pochowany został Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki. Uczestnicy pielgrzymki dowiedzieli się jak relikwie Krzyża Świętego trafiły do Polski: „Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca – Stefana, króla Węgier – o błogosławieństwo. Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego”. Uczestnicy pielgrzymki ucałował relikwie Świętego Krzyża, tego samego, na którym nasz Zbawiciel w swojej wielkiej miłości do każdego z nas oddał życie.

Nie zabrakło też elementu misyjnego. Ojciec Stanisław OMI, misjonarz pracujący wiele lat w Kamerunie, przybliżył specyfikę afrykańskich krajów misyjnych.

Po całym dniu wrażeń nastąpił powrót do domu – do autokaru trzeba było iść pieszo ponad 2 kilometry. Zmęczenie, ale też i radość malowały się na wielu twarzach.

(fot. Piotr C.)