Przejdź do treści

Pielgrzymka do Francji

Na przełomie czerwca i lipca odbyła się pielgrzymka do Francji z dłuższym pobytem na La Salette, miejscem objawień maryjnych. Na terenie Sanktaurium Matki Bożej Saletyńskiej znajduje się grób Sługi Bożego ks. Jana Berthiera, założyciela Misjonarzy Świętej Rodziny.

Grupa z Rzeszowa pod opieką duchową ks. prob. Grzegorza Kałdowskiego MSF wyruszyła w nocy 27 czerwca br. W pielgrzymce, w większości, wzięły udział małżeństwa z Kręgów Domowego Kościoła. Fotorelację przygotował Pan Dariusz S.

Pierwszym miejscem, w którym pielgrzymi zatrzymali się na dłużej było Ars. Miasto związane z posługą kapłańską proboszcza św. Jean-Marie Vianney. Na zdjęciach zobaczymy kościół i konfesjonał, gdzie długimi godzinami spowiadał, kaplicę Serca Pana Jezusa, w której znajduje się relikwiarz z sercem świętego proboszcza.

W tym samym dniu wieczorem grupa pielgrzymów dotarła na górę La Salette do Sanktuarium Płaczącej Madonny, położonego w pięknej scenerii alpejskich szczytów, na wysokości 1800 m n.p.m. Wspaniałe otoczenie pięknych gór, majestat przyrody, urzekająca cisza i kojący szum płynącego potoku przyciąga w to święte miejsce coraz większą liczbę pątników, pragnących zapoznać się z Orędziem Płaczącej Pani. Pielgrzymi poznali historię La Salette w miejscu Objawienia Matki Bożej, zwiedzili Sanktuarium, muzeum i nawiedzili grób założyciela Misjonarzy Świętej Rodziny Sługi Bożego ks. Jana Berthiera. Był czas na indywidualną modlitwę, Mszę Świętą i Drogę Krzyżową, a wieczorem udział w procesji ze świecami.

W kolejnych dniach na trasie pielgrzymów znalazło się Carcassonne z okazałą fortecę z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Avignon – siedziba Papieży. W tym urokliwym miasteczku warto było zobaczyć słynny most, katedrę Notre Dame i Pałac Papieski.

1 lipca to całodzienny pobyt w Sanktuarium Maryjnym w Lourdes. Pielgrzymi nawiedzili kościół św. Piotra gdzie była ochrzczona św. Bernadetta, celę więzienną “Le Cachot”, Młyn Boly, w którym się urodziła, Grotę Massabielle, w której Maryja objawiła się św. Bernadecie i gdzie jest cudowne źródełko, dwupoziomową Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Bazylikę Różańcową i podziemną Bazylikę św. Piusa X. Był czas nie tylko na modlitwę indywidualną i udział w Mszy Świętej, ale wieczorem udział w uroczystej procesji różańcowej ze świecami.

Kolejnym miejscem na pielgrzymi szklaku było Rocamadour, gdzie w przytulonej do skał bazylice Zbawiciela znajduje się posążek Czarnej Madonny. Miejsce gdzie, według legendy  przybył z Ziemi Świętej św. Zacheusz i założył swoją pustelnię.

W drodze powrotnej do Polski na trasie pielgrzymów znalazło się jeszcze jedno miejsce związane św. Bernadetta – Nevers. Miejsce gdzie spędziła część swojego życia po wstąpieniu do zakonu. To tutaj w klasztor St. Gildard znajduje się sarkofag z nienaruszonym ciałem św. Bernadetty oraz muzeum i grota, która powstała na wzór groty Massabielle z Lourdes. To było ostatnie miejsce na pielgrzymi szlaku.