2020

Decyzją Przełożonych zakonnych pracę duszpasterską w parafii kończy: ks. Aleksy Papliouka MSF. Mszy św. w dniu 28 czerwca, sprawowanej w intencji dziękczynnej za posługę duszpasterską ks. Aleksego, przewodniczył ks. Proboszcz Grzegorz Kałdowski MSF. Słowa podziękowania za pracę duszpasterską złożyli przedstawiciele wspólnoty parafialnej oraz ks. Proboszcz w imieniu wspólnoty zakonnej MSF. Oprawę liturgiczną przygotował chór Sancta Familia oraz zespół Mizmor, których opiekunem był ks. Aleksy. Ksiądz Aleksy 1 sierpnia rozpocznie posługę duszpasterską w parafii w Złotowie. (fot. Dariusz S., Piotr C., Roman P.)

Decyzją Przełożonych zakonnych pracę duszpasterską w parafii kończy: ks. Aleksy Papliouka MSF. W czasie Mszy św. o godz. 10.30 z udziałem dzieci, której oprawę liturgiczną przygotował Zespól Gioia ks. Aleksy wygłosił słowo Boże do dzieci. Po zakończeniu Mszy św. Gioia wyśpiewała podziękowanie dla ks. Aleksego za trzy lata wspólnej pracy. (fot. Dariusz J, Wojciech B., Jacek G.)

20 czerwca odbyła się, zaplanowana na drugą niedzielę maja (10.05.) uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się z zachowaniem wymogów sanitarnych i oczywiście po uzgodnieniu z rodzicami i ich zgodzie. W naszej parafii do tej uroczystości przygotowywało się siedemdziesięcioro dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej.

Po ustaleniach z rodzicami zapadła decyzja, że dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w grupach klasowych w sobotę 20 czerwca br. Uroczystość odbyła się na trzech Mszach Świętych o godz. 10.00, 12.00 i 14.00. Każdej z Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prob. Grzegorz Kałdowski MSF. Dzieci do przyjęcia po raz pierwszy Pana Jezusa przygotował katecheta ks. Aleksy Papliouka MSF.

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypadła 11 czerwca. Do końca nie było wiadomo, czy procesje eucharystyczne w tym dniu w ogóle się odbędą. Stopniowe znoszenie obostrzeń, pozwoliło Biskupom diecezjalnym wydać propozycję przeprowadzenia procesji na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

W naszej parafii tradycyjnie po Mszy św. o godz. 12.00 wyruszyła procesja eucharystyczna wokół kościoła. Pierwsza stacja miała miejsce w kościele, a kolejne trzy przy ołtarzu, który w tym roku przygotowali kapłani. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem nie tylko osobom zgromadzonym na placu i w kościele, ale całej parafii.

Mimo braku zaproszenia skierowanego do dzieci, nie zabrakło dziewczynek sypiących kwiaty i chłopców z dzwonkami.

Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, choć skromne, zapiszą się w naszej pamięci, bo po wielu tygodniach ograniczeń mogliśmy zamanifestować swoją wiarę i odnaleźć się na nowo we wspólnocie Kościoła.

Od II Niedzieli Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego wprowadzono nowy limit osób w kościele – 1 osoba na 15 m2 (czyli w naszym kościele 90 osób). Obowiązkowe jest zakładania maseczki lub dystans 2 metrów.

Od VI Niedzieli Wielkanocy (17 maja) został podniesiony limit osób w kościele – 1 osoba na 10 m2 (czyli 130 osób). Jest nadzieja, że będą mogły odbyć się procesje Bożego Ciała.

W Niedzielę Palmową  odbyła się pierwsza transmisja Mszy św. przez kanał TV-SAT Krakowska – Południe. Nie wszyscy parafianie korzystają z Internetu, a taka transmisja pozwoli wielu starszym osobom uczestniczyć w liturgiach Triduum Paschalnego.

Wszystkie liturgie Triduum Paschalnego były sprawowane bez udziału wiernych. Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prob. Grzegorz Kałdowski MSF. Ołtarz otoczyli kapłani w naszej rzeszowskie wspólnoty i mieszkający w Rzeszowie ks. Waldemar. Posługiwało czterech  ministrantów i były także obecne osoby konsekrowane.

Liturgię Męki Pańskiej w naszym kościele poprzedziła koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa odprawiana przy zamkniętych drzwiach. W liturgii słowa naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana, która została uroczyście odśpiewana przez kapłanów. Po homilii wygłoszonej przez ks. Joachima Leszczynę MSF nastąpiła wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna, do której w tym roku zostało dołączone wezwanie za udręczonych w czasie epidemii.

Krzyż, któremu w tym dniu oddajemy szczególną cześć został umieszczony centralnie za ołtarzem, by każdy mógł Go adorować. Aż do północy do kościoła przychodzili wierni, by pokłonić się przed Krzyżem i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ci, którzy nie mogli wejść, oczekiwali na zewnątrz w kolejce z zachowaniem dystansu.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem TV-SAT Krakowska-Południe udało się uruchomić nowy kanał telewizyjny, przeznaczony do transmisji nabożeństw z naszego kościoła.

W Wielką Sobotę po raz pierwszy w kościele przez cały dzień panowała cisza. Nie było tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Do kościoła przychodzili wierni, by pokłonić się przed Krzyżem i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się w ciemnym kościele, przewodniczył ks. Waldemar Pałęcki MSF. Liturgia sprawowana w tak niecodziennych okolicznościach, bez udziału wiernych i według wskazań Episkopatu, był uboższa o liturgię chrzcielną.

W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msza o świecie rozpoczęła się przy symbolicznym Grobie Chrystusa, który jest już pusty. I w równie symbolicznej procesji Najświętszy Sakrament został przeniesiony na ołtarz. W tym roku zabrakło procesji dookoła kościoła i tryumfalnego obwieszczenia wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał – zmartwychwstał prawdziwie – Alleluja. Sekwencja „Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary…” została odśpiewana przez kapłanów po łacinie. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz Kałdowski MSF. Uczestniczący w tej Mszy rezurekcyjnej wierni zgromadzili się przed monitorami telewizorów, komputerów i smartfonów.

Od kilku tygodni żyjemy w cieniu rozrastającej się epidemii koronawirusa, która zaczęła się w Chinach.

11 marca br. ogłoszono zamknięcie przedszkoli, szkół i uczelni.

Dzień później Episkopat wydał dyspozycje dla Księży Biskupów o udzieleniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej szczególnie dla osób starszych, chorych, dla dzieci i młodzieży i tych wszystkich, którzy boją się o swoje zdrowie.

14 marca Premier Mateusz Morawiecki ogłosił sprawdzenie stanu epidemicznego. Ograniczono ilość osób gromadzących się w jednym miejscu, do 50 osób. Dotyczy to także kościołów.

W naszym kościele odwołane zostały nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, a także różaniec i koronka do Bożego Miłosierdzia. W tym roku nie będzie także rekolekcji parafialnych i szkolnych. Każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – nasza wspólnota zakonna będzie odmawiała różaniec w intencji chorych i tych, którzy się nimi opiekują.

22 marca po raz pierwszy odbyła się transmisja Mszy św. o godz. 10.30 przez Internet. Natomiast 25 marca ogłoszono kolejne obostrzenia. W kościele w czasie liturgii może przebywać 5 osób nie licząc kapłanów i asysty liturgicznej. Od dzisiaj Msze św. w naszym kościele odprawiane są za zamkniętymi drzwiami bez udziału wiernych.

W naszej parafii niedzielne Msze św. zostały ograniczone do Mszy o 7.30 i 10.30, w czasie których odprawiane są wszystkie intencje przyjęte na ten dzień. Przez cały tydzień Msza św. jest sprawowana wyłącznie o godz. 7.00.

30 marca rozpoczęła się spowiedź przedświąteczna w specjalnie przygotowanych miejscach w kościele, tuż przy prezbiterium, z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa zalecanych przez Episkopat. Kościół jest otwarty przez cały dzień do osobistej modlitwy.

W czasie Mszy św. o godz. 10.30 (z udziałem dzieci) do grona Liturgicznej Służby Ołtarza zostało włączonych sześciu nowych ministrantów. Po ponad rocznym przygotowaniu Michał, Patryk, Dionizy, Bartłomiej, Adrian i Paweł otrzymali błogosławieństwo ks. Proboszcza. Życzymy wytrwałości w służbie! KRÓLUJ NAM CHRYSTE! (fot. ks. Joachim)

Jasełka bożonarodzeniowe przygotowali i zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 pod kierunkiem katechetki Pani Renaty Kurpyty oraz Zespół Tańca Ludowego „Rzeszowianka”. Jasełka zostały zaprezentowane 31 stycznia po Mszy św. wieczornej w naszym kościele. (fot. Dariusz J.)